Drupal 8 de Google Analytics Kullanımı

Web sitesi yönetici ya da dijital pazarlama uzmanıysanız web sitenizin ziyaretçi bilgileri, hangi içeriklerin ne kadar görüntülendiği, web sitenize hangi kaynaklardan ziyaretçi geldiği, web sitenizde ne tür teknik problemler var gibi konular ve daha fazlası daima gündeminizdedir. İşte bu tür verilerin analizini yapmak içinde bu gün kullanabileceğimiz en önemli araçlar tatışmasız Google Analytics'tir. 

Google analytics nedir?
Google Analytics, Google'ın ücretsiz web site performans analizi servisidir. Kullanışlı arabirimi ve ücretsiz olması sayesinde kısa sürede bloglardan büyük kurumsal web sitelerine kadar geniş yelpazede yaygınlaşmıştır. Temel web sitesi raporlarının yanında oldukça gelişkin özellikleri de içinde barındıran Google Analytics ile ilgili eğitim ve sertifikasyon programları yeralmaktadır. 

Google analytics hesabı açma
Google analytıcs'i kullanabilmek için öncelikle bir Google hesabınız olması gerekir. Google hesabınız yoksa kaydolup https://analytics.google.com/ adresine girdiğinizde google analytics hesabınızı aktive etmek için onay istenecektir.  Devamında google analytics yönetim sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada google analytics hesabı oluşturacaksınız ve size UA-6612213  gibi bir hesap kimliği verilecektir. UA-6612213 hesap seçildikten sonra ikinci adımda takip etmek istediğiniz web sitenizi ekleyeceksiniz. ve her eklediğiniz web sitenize ya da mobil uygulamanıza UA-6612213-1, UA-6612213-2 şeklinde kod verilecektir. Bu kodu alıp web sitemize ekliyeceğiz. 

Google analytics  Kodunu web sitesine ekleme
Web sitemizin sayısal verilerini Google analytics paneline görüntüleyebilmek için yukarıda bahsettiğimiz adımlarda sahip olduğumuz izleme kimliğini web sitemize ekliyeceğiz. Bunun için Google Analytics Modülünü kullanacağız.  Bu modülü kurduktan sonra google analytics izleme kodunu eklemeniz yeterlidir. Müdülün gelişmiş ayarlarında kullanıcılar, mesajlar, arama sorguları vb detaylı izleme seçenekleride mümkün. 
Google analytics

Yazar