Drupal 8 Temalar

Temalar (themes) genel ifade ile web siteleri için geliştirilmiş hazır tasarım paketleridir ve ön yüz geliştiricileri (Front end Developer) tarafından HTML, CSS ve Java script vb. teknolojiler kullanarak geliştirilir. Temalar kullanıcların web siteleri ile etkileşime geçtikleri arayüzdür. 

Drupal’de yönetim arayüzü ve önyüz olmak üzere 2 tema kullanılmaktadır. Drupal için geliştirilmiş bir tema wordpress vb. diğer içerik yönetim sistemlerinde kulanılamaz. 

Yönetim Temaları
Drupal’in yönetim arayüzünün görünümünü ve kullanım şeklini düzenleyen temalardır. Seven admin teması gibi.
Ön yüz Temaları (Web sitesi temaları)
Ziyaretçilerin web siteleri ile etkileşime geçtikleri, web sitelerinin önyüz görünümünü ve kullanım şeklini düzenleyen temalardır Bartik teması vb . Yazımızın konusu ve bundan sonraki kısım da bu Web sitesi ön yüz temaları ile ilgilidir ve Drupal Temaları olarak ifade edeceğim. 

Drupal temalarını nasıl temin edebiliriz?
    • Ücretsiz temalar: Drupal.org web sitesinin temalar bölümümünden ulaşabilirsiniz. Ücretsiz temalar genelde temel özellikleri içerir. Gönüllü kişi ya da kuruluşlar ve ticari tema geliştiren işletmeler hem tanıtımlarını yapmak hemd e kendi özel tema tasarımını yapmak isteyen kişi ya da kuruluşlar için standart bir çerçeve sunarlar, starter tema ve base tema olarak adlandırılırlar. 
    • Ticari Temalar: Bir çok tema geliştirme firması farklı konseptlerde tam teşekküllü drupal temaları geliştirir ve ücretli olarak satarlar. Doğal olarak belli bir süre sattıkları ürünün de teknik desteğini sunarlar. 
    • Özel tasarım temalar
        ◦ Artisteer vb. Yazılım ya da web sitesi tema geliştirme araçları : Bu tür araşlarla genelde hiç kod yazmadan sürükle bırak ya da ekle çıkar mantığı ile tema tasarımlarını yapabilirsiniz. 
        ◦ Özel tema geliştirme:  HTML, CSS ve java script kullanarak tamamen kendinize özgü drupal temanızı geliştirebilirsiniz. Drupal için tema geliştirmek istiyorsanız drupal.org sitesinde Theming Drupal 8 sayfasından faydalanabilirsiniz. 

Starter ve Base Tema nedir?

Starter ve Base temaların temel amacı kendi özel temasını geliştirmek isteyen kişilerin hızlı ve kolay bir giriş yapmalarını sağlamaktır.  Genel olarak, temel temalar küçük bir stille tema oluşturmaya başlamanız için tasarlanmıştır. 
    • Daha önce hiç tema tasarlamadınız ve tema geliştirme için standart bir çerçeve istiyorsanız
    • Standartlara uygun olarak başlamak istiyorsanız
    • Menüler, listeler, altbilgiler, ek bilgi metni vb. İçin aynı ortak özellikleri yeniden kodlamak istemiyorsanız. 
    • Düzeninizin önceden ayarlanmasını istiyorsanız.
    • Drupal'ın şablon sisteminin gelişmiş bir versiyonunu arıyorsunuz
    • Genellikle temel temalarla paketlenmiş ekstra dokümantasyondan yararlanmak istiyorsanız.
    • Sağlam SEO optimizasyonu ve kod / dosya sadeliği ile başlamak istiyorsanız
    • Temaları oluştururken basitleştirilmiş işbirliği sağlayan tek bir başlangıç noktası istiyorsanız.
Starter ve Base temalar tam size göre.

Sub Tema (Alt tema) nedir?
Sub theme inheritinsAlt temalar, diğer tüm temalar gibidir, bir farkla: Ana temanın bazı kaynaklarını devralırlar. Ebeveynleri için alt temaları birbirine bağlayan zincirleme yeteneklerinde sınır yoktur. Bir alt tema, başka bir alt temanın alt teması olabilir ve uygun gördüğünüz şekilde dallanabilir ve düzenlenebilir. Alt temaların büyük potansiyelide budur. Mesela onlarca alt mağazası olan bir eticaret sitesi tem tasarımı yapıyorsunuz. Her alt mağazanın kendine özgü blok bölgeleri vb olmasını ancak alt mağaza tasarımlarında bazı bölgelerin en üst ebeveyn tema ile aynı ve tasarımının tek bir yerden yönetilmesini istiyorsunuz. Alt mağazalar ve onlarında altlarında ki mağazalar için sub (alt) temeları kullanabiliriz.

 Alt Temalarda hangi özellikler miras olarak aktarılabilir. (Sub-Theme inheritance)

Özellik Miras
CSS Evet
JS Evet
Templates Evet
Screenshot Evet
Regions Hayır
Features Hayır
Theme Settings Evet
Core Version Hayır
Logo Hayır
Favicon Hayır
Color module support Hayır
Block placement and block templates Evet, bazı gerekli adımlarla
Breakpoints (via themename.breakpoints.yml) <TBD>
Libraries (via themename.libraries.yml) Evet


Kaynakça
https://www.drupal.org/node/980434
https://www.drupal.org/node/2165673
https://www.drupal.org/docs/8/theming/sub-theme-inheritance

 

 

Yazar