Havelsan

Türkiye’nin modern savunma ve havacılık sanayisinin kurulması için atılan temellerden birisi olan HAVELSAN, Türkiye ve ABD’deki toplam altı yerleşkesi ile bir misyon şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Ulusal ve uluslararası pazarlarda birçok referans projeye imza atan HAVELSAN, yenilikçi ve sürdürülebilir stratejileri ile belirlediği faaliyet alanlarında güvenilir, sürdürülebilir, yüksek teknoloji ürün ve hizmet sağlayıcısı konumunda.

Yazılım yoğun sistemler konusunda faaliyet gösteren HAVELSAN, geniş bir yelpazede özgün ürün ve sistemlerden oluşan çözümlerini, hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin hem de uluslararası müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Bugün HAVELSAN, TSK’nın en önemli çözüm sağlayıcılarından birisi. TSK için geliştirdiğimiz çözümler, dünya pazarında da rekabetçi bir konumda bulunuyor. Bunlardan, deniz platformları için geliştirilen Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri, HAVELSAN’ı dünya pazarında önemli bir oyuncu haline getirdi.

HAVELSAN Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri uzmanlık alanında Türkiye’nin en büyük ERP projesi olma özelliği taşıyan Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS)’ni başarıyla hayata geçirdi. Aynı sistemin farklı büyüklükteki versiyonları da dost ve müttefik ülkelerin kullanımına sunuldu ve sunulmaya devam ediyor.

HAVELSAN’ın iddialı olduğu bir diğer alan ise eğitim teknolojileri. Savunma ve havacılık sektöründe, dünya sivil havacılık otoritesi EASA’nın verdiği Seviye D kalifikasyonuna sahip önde gelen simülatör şirketlerinden birisi olan HAVELSAN, faaliyetlerini, simülatörleri de içine alan Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri üzerinde yoğunlaştırıyor. Simülatör çözümleri Kore Cumhuriyeti ve Katar tarafından tercih edilen HAVELSAN, THY için geliştirmekte olduğu Boeing 737NG simülatörü ile sivil havacılık pazarına da girdi. Eğitim sistemleri alanında ise Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES) ve Topçu İleri Gözetleyici Eğitim Simülatörü (TİGES) gibi çözümleri ile HAVELSAN, TSK’nın yanı sıra Kore Cumhuriyeti, Pakistan ve Suudi Arabistan gibi dost ve müttefik ülkelere entegre çözümler sunuyor.

Yazılım yoğun sistemler üzerinde uzun yıllardır çalışan ve bu alanda CMMI Seviye 3 sertifikasyonuna sahip HAVELSAN, şimdiye kadar kendi sistemlerinin güvenliği için üzerinde çalıştığı siber güvenlik konusunu, ayrı bir iş kolu olarak ele alıyor. Kara, hava, deniz ve uzayın yanında artık siber alan da beşinci boyut olarak uluslar arası mücadelelerin bir başka harekât sahasını oluşturuyor. Bu ihtiyaçtan hareketle Türkiye’nin ilk ve tek Siber Güvenlik Savunma Teknolojileri Merkezini (SİSATEM) kuran ve Mart 2016’da hizmete sunan HAVELSAN, bir yandan baş döndürücü hızla gelişen siber güvenlik ihtiyacına yönelik sistemleri ve ürünleri üretirken, diğer yandan da kurumların siber güvenlikle ilgili ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Siber Güvenlik alanında “Türkiye’nin Mükemmeliyet Merkezi” olma hedefine gün geçtikçe ulaşan HAVELSAN, Siber Güvenlik Operasyon Merkezi, Siber Yazılım Analiz ve Test, Kamu ve Özel Sektör Kurumsal Güvenlik Desteği, Siber Güvenlik Eğitimi ve Yerli Siber Güvenlik Yazılımları ile Türkiye’nin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerle birlikte ürün ve çözüm geliştirme yolunda hızla ilerliyor.

 

Siber güvenliğin de alt alanlarından birisi olduğu ülke güvenliği, son dönemde HAVELSAN’ın faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bir konu.

HAVELSAN, aynı zamanda kamu kurumlarının yönetim bilişim sistemi ihtiyaçlarını da yıllardır başarıyla karşılıyor. Türk yargısının otomasyon sistemi UYAP, TAKBİS gibi büyük boyutlu yazılım çözümleri kendini ispat etmiş çözümler olarak öne çıkıyor.