Çocuklarda programlama eğitimi ve Çocuklar için programlama araçları

20
29350
views

Eğitim ve öğretim bireyin geleceğe hazırlanması sürecidir. Bu süreç Çocuğun doğumu ile aile de başlayıp mezara kadar tüm hayat boyu devam etmektedir. Bu eğitim sürecinin en önemli bölümlerinden biri de mesleki yönlendirme, bilgi ve beceri kazandırma sürecidir.

İş hayatına atıldığımızda hayatımızın en az 1/3 ünü işimize ayırmaktayız. Arkadaş çevremiz, yaşam standartlarımız, coğrafi konum vb. yaşam şeklimizi doğrudan etkileyen birçok koşulu da büyük ölçüde meslek seçimi ile birlikte belirlemekteyiz. Meslek seçimi ile başlayan bu tercihlerde işimizde ve sosyal yaşamımızda başarılı ve mutlu olmamızı olumlu ya da olumsuz etkilemekte.

Doğru bir meslek seçimi için çocukların mümkün olduğunca erken meslekleri tanıyıp ilgi ve yeteneklerine en uygun mesleği seçip ilerleyen eğitim sisteminde en doğru tercihleri yapması gerekmektedir. Bu nedenle birçok gelişmiş ülke günümüzün ve yakın geleceğin en önemli mesleklerinden biri olan programcılığı çocukların daha iyi tanıyabilmesi için daha erken sınıflarda müfredata algoritma ve programlama dersleri yerleştirmeye başladılar. Birçok özel ya da kamu kuruluşu çocuklara özel algoritma ve program geliştirme araçlarını ücretsiz olarak piyasaya sundular. İngiltere ve Güney Kore ilköğretim müfredatına programa dersi koyan ve resmi olarak açıklayan ülkeler. 2019 yılına kadar aşama aşama tüm ülkede uygulamaya geçirecekler.

Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı ilkokuldan başlayarak müfredata programla dersleri yerleştirmeli. 7. Sınıf öncesi programlama derslerinde eğitimciler çok idealist olmamalı. Amaç çocukların programlamayı keşfetmesidir. Bu yönde yeteneği olan öğrencilerin keşfedilip doğru mesleki yönlendirmenin yapılmasıdır. Bu yaştaki çocuklardan üst seviye programlama dilleri ile program yazmalarını beklemek çocukları soğutacağı gibi eğitimciyi de yıpratacaktır.

Çocuklar için geliştirilmiş bazı programlama araçları

Scratch


Scratch, MIT Lifelong Kindergarten Lab tarafından geliştirilen ücretsiz bir çocuk programlama dilidir. Ebeveyn rehberliğinde çocuklar için başlangıç programlama başlama için çok uygundur. Sürükle bırak yöntemi ile blokları yerleştirerek program oluşturulur. Bir anlamda Algoritma akış şemaları gibi denebilir. Her nesnenin kendi ile uyumlu nesne ile birleşmesine izin verir. Sıfırdan program yazılabileceği gibi daha önce yazılmış programlara ekleme ya da çıkarmalar yaparak yeni programlar oluşturulabilir. Ebeveynler için iyi bir müfredat talimatlarına ve Topluluğa sahiptir. Çocuklar geliştirdikleri programları paylaşabilir, sorular sorabilirler.

Önerilen yaş grubu 8-16

Desteklenen sistemler  Mac, Windows ve Linux

Blockly

Blockly, Scratch ten esinlenerek Google’ın geliştirdiği çocuklara yönelik ücretsiz bir programlama aracıdır.  Blok yapı ve sürükle bırak yöntemi program yazılır ancak sağ tarafta programa koduda görüntülenmektedir. İstenildiğinde doğrudan programlama koduna müdahale edilebilir ya da buradan kod yazmaya devam edilebilir. Bu sayede her yaştan insanın ileri seviye programlama dillerine geçişin çok olacağı düşünülmektedir. Blockly ile yazdığınız programı Şu anda Javascript, Python, PHP, Lua ve Dart’ı dillerine çıktı alabilirsiniz. Aslında MIT, eskiden bir Google projesi olan bir proje üzerinde kontrolü ele geçirdi ve Scratch’i gelişridi. Google’da Scratch’ten esinlenerek Blockly’yi geliştirdi ve şuan yeni nesil Blockly sürümü için Google ve MIT birlikte çalışmakta. Ne yazık ki Blockly Scratch kadar gelişmiş değil ve çocuklar ve ebeveynler için eğitim içeriği yetersiz. Buna rağmen yeni sürümlerle birlikte Blockly’nin iyi bir geleceğinin olduğunu düşünüyorum

Tavsiye yaş grubu 10+
Desteklenen sistemler  Windows, Mac OS, or Linux

Alice


Alice, C ++ gibi nesne tabanlı programlama dilleri kavramlarını öğretmek üzere tasarlanmış ücretsiz bir 3 boyutlu programlama aracıdır. Çocukların, kamera hareketlerini, 3 boyutlu modelleri ve sahneleri programlayarak oyun veya animasyonlar oluşturmalarına izin vermek için yapı taşlarını tanıtma yaklaşımını kullanıyor. Sürükleyip bırakma arayüzü ve kolay “oynat” düğmesi, bazı öğrenciler için Scratch’ın karmaşık arayüzünden daha sade. Programlar veya Alice’deki “Yöntemler”, NetBeans gibi bir Java IDE’ye dönüştürülebilir, böylece programlama öğrencileri görsel bir yapı taşı arabiriminden standart bir programlama diline geçiş yapabilir. Alice, Carnegie-Melon Üniversitesi tarafından geliştirildi. Program halen geliştirilmekte ve araştırılmaktadır.

Not: Alice’i bir Mac’e yüklerseniz, Sistem Tercihleri: Güvenlik ve Gizlilik: Her Yerden İndirilen Uygulamalara İzin Ver’e gidip yüklemeyi etkinleştirmeniz gerekir. (Yükleme tamamlandıktan sonra güvenlik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Önerilen yaş: 10+
Desteklenen sistemler Mac, Windows veya Linux

Swift Playgrounds

Swift programlama aracı
Swift, Programlama ve IOS  uygulamaları geliştirmeyi öğretmen için Apple tarafından çocuklar için geliştirilen bir program geliştirme aracıdır. Swift Playgrounds, çocuklara Swift programında nasıl eğitim yapacaklarını öğretmek için tasarlanmış bir iPad oyunudur. Appstore’dan ücretsiz indirilebilir ve önceden kodlama bilgisi gerektirmez. Uygulama, Byte adında bir karakteri 3 boyutlu bir dünyaya taşımak için tasarlanmış. Çok sayıda Swift komutu ve çok sayıda öğretici içeriyor. Hiçbir programlama bilgisi gerekmese de, çocuklar öğreticileri nasıl okuyacaklarını ve sorun çözme konusunda biraz ısrarcı olmaları gerektiğini bilmeliler. Swift Playgrounds, birbirine kenarlı blok arabirimini kullanmaz ve Sürükle ve bırak yöntemi yazım hatalarını ortadan kaldırır. Çocuğunuz Swift Playground’larda yetkin olduğunda, Swift’de gelişmeye başlayabilirler.

Önerilen yaş grubu 10+
Desteklenen sistemler iPad

Twine


Twine, Teknik detaylarla uğraşmadan, sinirlenmeden, hikaye şeklinde çocukların oyunlar geliştirerek programlama öğrenebileceği bir araç.

Çok sayıda yetişkin ve eğitimci de dahil olmak üzere her yaştan kullanıcı tarafından kullanılan, ücretsiz doğrusal olmayan bir hikaye anlatımı çeklinde yapıya sahiptir. Herhangi bir kod öğrenmenize gerek yoktur. Kullanıcılara kodlamayı öğretmek yerine onlara doğrusal olmayan oyunları ve hikayeleri nasıl yapılandıracağını ve sunacağını öğretir.Wweb siteleri gibi metin ve resimlerden oluşan sayfalardan oluşur. Tasarım arayüzü, her biri metin, bağlantılar ve resimlerle değiştirilebilen bağlı sayfaları gösterir. Her oyuncu seçiminin hikayenin yeni bir koluna gidebileceği “kendi maceranızı tercih edin” türü oyunları tasarlamak için çok iyidir. Bu uygulama çocuklara kodlamayı öğretmezken, oyun tasarımcıları ve hikaye anlatıcıları için hayati önem taşıyan bir planlama ve tasarım becerisi öğretir. Uygulama, destek wiki, eğitim dökümanları ve aktif bir kullanıcı topluluğu ile çok iyi desteklenmektedir. Uygulama üzerinden hikayeler çevrimiçi oluşturabilir veya çevrimdışı düzenleme için bir uygulama indirebilirsiniz.

Tavsiye edilen yaş grubu  Yaş: 12+
Desteklenen sistemler  Windows, Mac OS veya Linux

LEGO Mindstorm Robotics

Program öğrenmeyle ilgili bir diğer yaklaşım da robotik çalışmalardır. Çoğu çocuk, gerçek dünyada çalışan şeyleri programlama fikrine yanıt verir. Bunları programlamak için kullanabileceğiniz çok çeşitli robotik kitler ve diller var, ancak LEGO Mindstorms sistemi en büyük kullanıcı topluluklarından birine ve çocuk dostu bir görsel programlama yapısına sahip. Programlama yazılımını ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ancak programın çalışması için bir LEGO Mindstorms kitinedinmeniz gerekir. ABD ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde bir çok okulda ve kütüphanede öğrencilerin kullanımına açık LEGO Mindstorms setleri bulundurulmakta. LEGO EV3 programlama yazılımı tabletler ve bilgisayarlar üzerinde çalıştırılabilmekte. Scratch ve Blockly gibi bir bloklar(LEGO bloğu) kullanır . Öğrenciler, LEGO Mindstorms yaratmalarını değiştirmek için farklı eylem, değişkenler ve olayların kombinasyonlarını dener. LEGO, programlama dili küçük çocuklar için yeterince basittir

Önerilen Yaş grubu 10+
Desteklenen sistemler  Mac OS, Windows, Android, iOS

Kodu

Kodu, Microsoft’un Xbox 360 için tasarladığı bir oyun programlama uygulamasıdır. Windows sürümü ücretsizdir; ancak Xbox 360 sürümü 4,99 TL’dir. Çocuklar, oyunu 3 boyutlu bir dünyada keşfetmek ve tasarlamak için bu uygulamayı kullanabilir. Kodu’nun grafik arayüzü ilgi çekici ve Xbox sürümünden programlama tamamen oyun denetleyicisinden yapılabilir. Bunu destekleyen bir donanımınız varsa, Kod daha eski ama yine de sağlam bir seçimdir. Maalesef, Kod’un Xbox One sürümü mevcut değil ve gelecekteki gelişme olasılığı düşük görünüyor.

Önerilen Yaş: 8-14
Desteklenen sistemler Windows 7 ve altı veya Xbox 360

20 YORUMLAR

  1. Tebrik ederim, çok faydalı bir makale.İnsaallah ilköğretim eğitim sistemimizde müfredata girer ve çocuklarimizin ufku genişler. Bu ülkemiz geleceği açısından da çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here