FreeNAS ile Kendi NAS sunucunuzu kurun

0
964
views
Free Nas nedir

NAS-Network Attached Storage cihazları; Yeral Ağda sunucu ve istemcilerden bağımsız merkezi olarak verilerin paylaşılmasını sağlayan dosya sunucularıdır.

Son yıllarda NAS (Network Attached Storage) ürünlerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerde kulanımında gözle görülür bir artış görülmekte. Hatta evlerde bile medya sunucusu adı altında sık kullanılmaya başladı. NAS ürülerinin yaygınlaşmaya başlamasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Artan veri miktarı
 • Dosya sunucularına göre daha ucuz olmaları
 • Yönetiminin daha kolay olması.
 • Daha az yer kaplaması

NAS(Network Attached Storage) ürünlerin en büyük sıkınıtısı ise her firmaya ait ürünlerin özel tararıma sahip olması ve NAS cihazının çökmesi durumunda müdahalenin zor olması, veri kaybı vb durumlarda sıkıntılı durumlar yaşanması.

Piyasa da farklı markalara ait çok sayıda ticari ürün yer alıyor. FreeBSD ve açık kaynak yapıya saihip FreeNAS yazılımı ile ihtiyacınıza göre donanım toplayıp kendi NAS sunucunuzu kurabilirsiniz. Donanım olarak tüm parçalarına hakim olduğunuz NAS sununucusunu gelişen ihtiyaçara göre genişletebilir, problemler karşısnda daha hızlı çözüm üretebilirsiniz.

1-İhtiyacınza göre bir Donanım toplayın : i3 işlemci, 4-8 GB bellek, gigabit ethernet, HDMI ( medya sunucusu olarak kullanacaksanız) ihtiyacınıza göre HDD

2- buradan http://www.freenas.org/download-releases.html yazılımını indirin ( bu yazıda sadece genel bilgilendirme yapılacaktır. Kurulum ve yapılandırma ayrıyeten anlatılacaktır)

FreeNAS genel özellikleri

 1. Açık kaynak
 2. FreeBSD altyapısı
 3. Kolay kurulum
 4. Stabil çalışma
 5. Veri şifreleme
 6. Raid desteği
 7. Windows Backup ve Apple Time Machine desteği
 8. Dosya paylaşımı
 9. Snapshot özelliği sayesinde veri koruması ve yedeklemesi sağlar
 10. Web arayüzünden yönetim
 11. Eklentilerle özleliklşeir artırılabilir
 12. HDMI desteği ve Medya sunucu olarak kullanabilme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here